ایده خوب کپی می شود. (داستان اصفهان پلاس)

0
47

چند ساعت پیش مهدی ناصری عزیز با عنوان فوق برای من آدرس سایت بالا ( yazdsu.ir)‌ را ارسال کرد و پس از باز کردن سایت اولین واکنشم لبخند رضایت بود.

ورود این سایت را به وب فارسی خوش آمد می گوییم و امیدواریم که هر شهر و استانی برای خود چنین جنب و جوش و سایتی پیدا کند.

در اویل سال ۹۴ با مطالعه کتاب آقای برد فلد به ذهنم رسید که جوامع (اکوسیستم)‌ کارآفرین محلی باید برای خود هویت داشته باشند و جرقه اولیه ایی شد برای وجود اصفهان پلاس. دوست خوبم داوود دهقان هم آن را به سرعت پیاده کرد و دوستان و آشنایان هم هر کدام به نوعی ما را تشویق کردند و البته گاهی با شک و نگرانی و  گاهی با بغض (چند مورد انگشت شمار)، همواره مخاطبان ما بهترین مشوق و حامی و راهنمای ما بودند و از تک تک آن ها  سپاسگذاریم.

در آن نقطه شروع اعتراف می کنیم هیچ تصویر روشنی از آنچه باید منتشر می کردیم و حتی از قالب و شکل سایت نداشتیم. فقط می دانستیم چشم اندازمان  چیست.

در طول سال ۹۴ بیش از آنچه انتظار داشتیم، آموختیم و مسیر و جهت خود را مشخص تر کردیم و عزیزان دیگری هم افتخار انتشار نوشته هایشان را به ما دادند، به طوری که از حدود 9 ماه پیش که شروع جدی اصفهان پلاس بود تا به اکنون 331 پست منتشر شده است که اگر 133 رویداد را فاکتور بگیریم 198 پست مرتبط با کارآفرینی توسط تیم اصفهان پلاس تولید و ترجمه و یا منتشر شده است و در همین جا از علاقه مندان دیگر هم دعوت می کنیم که تجربیات و دانش خود را از طریق ما با دیگران به اشتراک بگزارند و  کمک کنیم قطاری که همه سوار بر آن هستیم (در کل ایران ) سرعت بیشتری پیدا کند.

خوشحالیم که دوستان و فعالان شهر های دیگر هم با  هر نامی به انعکاس فعالیت های شهر خود مشغول هستند و از هم پوشانی و هم افزایی این سایت های کوچک محلی، کشوری پویا و بدون نیاز به پدر خوانده و قیم (به قول فوتبالی ها: جادوگر) داشته باشیم.

در این راه آماده ایم که همکاری کنیم و انتظار هم داریم:

  • اخلاق حرفه ایی نشر محتوا رعایت شود و اگر مطالب همدیگر را باز نشر می دهیم لینک مستقیم به صفحه مقاله و نام مترجم را هم درج کنیم و مطمئن هستیم که این کار وجهه و اعتبار محتوای و سایت را بیشتر می کند نه کمتر!
  • سعی کنیم در تعامل بیشتر با هم باشیم و از الزامات آن شفاف بودن افراد مسئول و اطلاعات تماس در هر وب سایت است که با افتخار و جرات  می توان نوشت.
  • سعی کنیم که هم افزای هم باشیم و از کسب کار ها و استارتاپ های هم بیشتر پشتیبانی کنیم تا اینکه به بهانه نقد و یا خدای نکرده  تنگ نظری به بایکوت و حذف رسانه ایی هم مبادرت کنیم. دوستی (حمید رضا) میگفت که اینقدر که ما به فوروارد کردن و بازنشر قابلیت های گجت ها، خودروهای روز و …می پردازیم، به انتشار و اطلاع رسانی استارتاپ های خودمان در ایران نمی پردازیم ولی بدانیم مرغ همسایه  همیشه غاز نیست.
  • هیچ چوب جادویی وجود ندارد که بر سر من و شهرم و کشورم بخورد و به یک باره معجزه شود و همه چیز گل و بلبل شود و فرش قرمز پهن شود و … این من و شماهستیم که با همراهی یکدیگر، میزان حمایت دولت و جامعه، بانک و رسانه و …  را از خودمان مشخص می کنیم. (لطفا مطلب طرز پخت اکوسیستم کارآفرینی را مطالعه کنید.)

تا آنجا که من سراغ دارم این سایت ها به صورت محلی در ایران فعال هستند و اگر چیزی را از قلم انداختم در پایین همین پست کامنت بگذارید تا در لیست وارد کنم و امیدوارم  همه با هم بیشتر و بهتر و غنی تر بشویم و از همین جا به همه دست اندر کارانشان خدا قوت می گوییم.

startupiha.com

uxshiraz.com

shirazbc.ir

isfahanplus.ir

yazdsu.ir

tabriz.io

اشتراک گذاری
یک مروج کارآفرینی و مدرس و مربی کوهنوردی است و قبل از آنکه کارشناسی ارشد بازاریابی خود را بگیرد، 12 سال تجربه, از کارمندی تا تاسیس استارتاپ و تجارت خارجی و کار در صنعت ساختمان را دارد. هم اکنون علاوه بر همکاری در اصفهان پلاس و Apple724 ، در استارتاپ eventcenter.ir مشغول به کار است. برگزاری تداکس نقش جهان و مربی گری چندین رویداد استارتاپ ویکند و لین استارتاپ ماشین و … از فعالیت های اخیر او دراین حوزه می باشد.

افزودن دیدگاه