لیست وی سی های ایران

10
11861
لیست وی سی های ایران

سرمایه‌گذاری خطرپذیر (به انگلیسی: Venture Capital) یا وی سی که از آن با عنوان‌های «سرمایه‌گذاری جسورانه» یا «سرمایه‌گذاری کارآفرینی» نیز نام می‌برند، عبارت است از تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ) و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش و البته ریسک فراوانی است. این شرکت‌ها در مراحل ابتدایی رشد و تکامل اقتصادی خود، مورد توجه سرمایه‌گذارانی هستند که با ارزیابی موشکافانه خود، شکاف سرمایه و کمبود نقدینگی شرکت‌های کارآفرین را جبران می‌کنند و در گروه سهام‌داران آن‌ها قرار می‌گیرند.

سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر با مدیریت فعالانه و برنامه‌ریزی در توسعه مدل‌های راهبردی، در کسب‌وکار هدف و ارزش افزوده و افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. رونق و توسعه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر موتور محرکه و محور اصلی رشد محصولات جدید و نوآوری در عرصه فناوری است.

برای آشنایی کامل با مفهوم VC و مفاهیم مرتبط با آن، مقاله سرمایه گذاری خطرپذیر چیست؟ را مطالعه نمایید.

عمده لیست زیر، دولتی و یا بخشی از سهامشان دولتی است بنابراین به کار بردن عنوان VC برای آنها مناسب و مطابق استاندارد بین المللی نیست. بهتر است بنویسیم سازمانها، شرکتها و صندوقهایی که رفتار VC گونه دارند.

اگر شما نیز اطلاعاتی جهت تکمیل این لیست در اختیار دارید، باعث خوشحالی ماست که با ما نیز در میان بگذارید.

علاوه بر آن، می توانید فهرستی از مشخصات شتابدهنده های ایران را در لیست شتابدهنده های ایران مشاهده نمایید.

در جدول زیر می توانید لیستی از سرمایه گذاران خطرپذیری که در شهرهای مختلف فعالیت دارند را مشاهده نمایید. برخی از اطلاعات این لیست از وبسایت انجمن صنفی کارفرمایی صندوق ها و نهادهای سرمایه گذاری خطرپذیر بدست آمده است.

نکته: اصفهان پلاس در ابتدای تیرماه سال ۹۵ این لیست را بعد از انجام تحقیقات فراوان تهیه و منتشر کرد. حتی در اقدامی طی نامه ای رسمی از تمامی مدیران این وی سی ها درخواست شد که صحت اطلاعات مربوط به وی سی خود را در جدول ما تایید نمایند. ولی متاسفانه بعد از گذشت مدتی، سایت های دیگری که در این حوزه فعالیت داشتند حقوق مربوط به کپی رایت را رعایت نکرده و بدون اجازه و حتی بدون ذکر منبع از این اطلاعات در سایت خود استفاده نمودند. با ادامه این روند، تیم اصفهان پلاس مجبور به تبدیل اطلاعات جداول موردنظر به عکس به شکل زیر شد. عذرخواهی مارا از این بابت پذیرا باشید.

آخرین به روزرسانی لیست وی سی ها: ۹۷/۴/۱۳

لیست وی سی های ایران

از جمله صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر یا وی سی هایی که اطلاعاتشان در این جدول آورده شده است:

موسسه توسعه فناوری نخبگان، صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایرانیان، صندوق پژوهش و فناوری استان خراسان، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی توسعه صادرات شریف، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی سلامت ثامن، شرکت پیشگامان امین سرمایه پاسارگاد (شناسا)، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان اصفهان، صندوق توسعه فناوری های نوین، صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان، صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری سلامت تهران، صندوق توسعه فناوری نانو، صندوق پژوهش و فناوری استان فارس، صندوق پژوهش و فناوری زاگرس، صندوق پژوهش و فناوری استان یزد، صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران، شرکت کارآفرینی و سرمایه گذاری سیمرغ (شرکت مادیران)، صندوق پژوهش و فناوری کریمه قم، صندوق سرمایه گذاری پرشین داروی البرز، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تجهیزات پزشکی، شرکت سرآوا پارس، صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی، صندوق توسعه صنایع دریایی، شرکت توسعه زیست فناوری ملت، صندوق زیست فناوری، شرکت کسب و کارهای نوپای آوای تک پردیس (آواتک)، شرکت کارآفرینی و فناوری ایران (کفا)، صندوق توسعه فناوری ایرانیان، شتابدهنده پرش، حرکت اول (همراه اول)، صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، صندوق کارآفرینی امید، شرکت فناوری اطلاعات پاسارگاد آریان (فناپ)، بنیاد برکت، پیشگامان نوآوران دنا، شرکت سنجش فناوری خاورمیانه، شتابدهنده سیدان نوپایار، سرمایه گذاران نیک اندیش کارایا، گروه توسعه نوآوری و کارآفرینی پارس، شرکت تامین سرمایه امین، شرکت شزان، صندوق سرمایه گذاری جسورانه رویش لوتوس، صندوق سرمایه گذاری جسورانه توسعه فناوری آرمانی، شرکت توسعه کسب و کار فناوری اعتماد، شرکت توسعه کسب و کار رایمندان رشدافزا نوین (اسمارتاپ)، گروه گسترش نوآوری دیموند

10 ديدگاه

 1. اکثر مواردی که معرفی کردید اصلا فعالیت سرمایه گذاری انجام ندادن. و فقط عضو انجمن هستند و نکته بعد اینکه اون تعداد کم هم که سرمایه گذاری انجام دادن از نوع vc نبوده، و بیشتر ارائه تسهیلات بوده و یا سرمایه گذاری معمولی.
  بیشتر ادعا میکنند و کارهای نمایشی انجام میدن.

 2. سلام و عرض ادب
  بنده یه پروژه تقریبا مطمئن دارم تا یه سطحی هم کارهاش انجام شده ولی نیازمند سرمایه هستم.
  کدوم یک از این شرکت ها رو پیشنهاد می کنید؟
  هم واقعا همکاری کنن و به قول دوستمون کارشون نمایشی نباشه
  امانتدار هم باشن

  • سلام همانجور که خودتان هم گفتید بسیاری از این شرکت ها در حد حرف میباشند ولی با این حال ما به عنوان رسانه اطلاع رسانی میکنیم. بهتر است تحقیق کنید که هر کدام در گذشته چه استارتاپ هایی را سرمایه گذاری کرده اند و با آن استارتاپ ها صحبت کنید و میزان رضایت و امانتداری و همکاری را از سرمایه پذیران قبلی سوال فرمایید.

 3. سلام. ابتدا ممنون از کار ارزشمندی برای جمع آوری این لیست و به ویژه به روز رسانی شده
  اما چون خودم هم مدتی یک لیستی از این آمار تهیه کرده بودم.
  بعد از به روزرسانی نیز حتی هنوز موارد زیادی هست که اضافه نکردید. البته حدس میزنم نگاه به وی سی بیشتر از جنس صندوق ها یا VC Fund ها بوده است و تنها تقریبا این ها جمع آوری شده اند. برخی از VC Firms و هولدینگ های سرمایه گذاری خطر پذیری هم در صورت تمایل میتونید اضافه کنید.
  برای مثال موارد اضافه نشده رهنما، پایامان، علم و ثروت پارس، هلدینگ سرمایه گذاری پیشگامان پژواک پردیس و …

  • با سلام
   سپاس از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتین و پیشنهاداتتون
   حتما بررسی می کنیم و در صورت موافقت به لیست افزوده خواهد شد
   سپاس فراوان

افزودن دیدگاه