جشن یک‌سالگی افتتاح مرکز استانی شتاب‌دهنده اکسل در اصفهان

0
273
جشن یک سالگی شتابدهنده اکسل اصفهان

به مناسبت یک‌سالگی افتتاح مرکز استانی شتاب‌دهنده اکسل در اصفهان
لزوم توجه به زیست‌بوم استارتاپی خارج از تهران

«ایران فقط تهران نیست» جمله‌ای کلیشه‌ای که مدت‌هاست توجه‌ها را به یکی از مهم‌ترین چالش‌های قابل توجه کشور جلب می‌کند: چالش توجه افراطی به پایتخت و مرکزگرایی بیش از حد؛ مسئله‌ای که در حوزه‌های مختلف از سیاست تا فرهنگ و مهم‌تر از همه اشتغال و موفقیت در کسب و کار را درگیر خود کرده است. به همین دلیل است که احتمالا اگر شما هم در یکی از استان‌ها یا شهرستان‌های خارج از تهران زندگی و فعالیت می‌کنید جمله «اگر می‌خواهی پیشرفت کنی برو تهران» را شنیده باشید.

تقسیم‌بندی کشور در کلام و ادبیات روزانه مسئولان، رسانه‌ها و به تبع آن بخشی از مردم به دو بخش تهران و شهرستان خود نشان از نهادینه شدن فرهنگی این چالش دارد.

در حالی که تهران این روزها دیگر آن‌قدرها که ذهن‌ها و کلام‌ها را درگیر خود کرده، ظرفیت ندارد. از مشکلات فرهنگی، اجتماعی و محیط زیست مثل افزایش شدید تراکم جمعیت و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی و رشد عجیب مسائلی همانند آلودگی، ترافیک، معضلات اجتماعی و …، تهران را از آرمان شهر توصیف شده بسیار دور کرده​ است. همزمان اما بسیاری از امکانات و زیرساخت‌ها در پایتخت متمرکز شده‌اند و تمرکز جمعیتی بسیار بالای تهران در کنار این امکانات فرصت‌های کسب‌وکاری زیادی را هم به وجود آورده است.

این ظرفیت در کنار چالش اشتغال تبدیل به مهم‌ترین عامل توجه عموم مردم به پایتخت شده است. چالشی که کارشناسان این روزها یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌هایش را توسعه کارآفرینی با رویکرد استارتاپی می‌دانند. اما بسیاری از کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار، استارتاپ​‌ها و تیم‌​های خلاق و نوپا در شهرستان‌ها به دلیل کمبود زیرساخت‌ها و مسائل مطرح شده میل مهاجرت به تهران را دارند.

به همین دلیل کارشناسان، درمان رهایی از بیماری مرکزگرایی و مهاجرت در حوزه کسب‌وکار را تقویت زیست‌​بوم​‌های کارآفرینی منطقه‌​ای در سراسر کشور می‌دانند. ایجاد و توسعه زیرساخت‌های منطقه‌ای در استان‌های غیر تهران، سرمایه‌گذاری ارزش‌آفرین، فرهنگ‌سازی و آموزش​‌های موثر، برگزاری رویدادهای کارآفرینی، توسعه نهاد و مراکز حمایتی فعال در استان‌های کشور می​‌تواند تشکیل و توسعه زیست‌بوم​ کارآفرینی را در سراسر کشور تسریع ببخشد و زمینه را برای رشد و شکوفایی کسب و کارهای موفق خارج از تهران ایجاد کند. اتفاقی که نه تنها از مهاجرت کارآفرینان نوآور استارتاپی به تهران جلوگیری می‌کند، بلکه می‌​تواند منجر به مهاجرت معکوس از تهران به سایر مناطق کشور شود.

شتاب‌دهنده اکسل نیز با توجه به همین موضوع در فضای کارآفرینی از بیش از یک سال پیش سعی کرده است با حضور در استان​‌های دارای ظرفیت، راهی متفاوت را پیش‌ گرفته و با همراهی اجزای زیست‌​بوم​‌های منطقه‌​ای، به شکل​‌گیری و رشد هر چه بهتر کسب‌وکارهای نوپای خارج از تهران کمک کند. به نحوی که در حال حاضر این شتاب‌دهنده از یک سال گذشته، در استان​‌های اصفهان، گیلان و قزوین مراکز شتاب‌دهی خود را فعال کرده و در حال ایجاد مراکز جدید در استان‌های دیگر کشور نیز است.

به عنوان مثال می‌توان به اصفهان اشاره کرد که در یک‌سال گذشته رونق فضای استارتاپی در آن چشم‌گیر بوده است. همزمان با حضور اکسل در اصفهان، رویدادهای کارآفرینی متعدد، فعالیت‌​های فعالان حوزه، همدلی و همراهی مسئولان و توسعه زیرساخت‌های اولیه کسب‌وکاری را می​‌توان از مهم‌ترین دلایل این رونق دانست.

در همین راستا شتاب‌دهنده اکسل ۲۹ دی ماه ۱۳۹۶ اولین سالگرد حضور خود را با حضور استارتاپ های چرخه اول شتابدهی، مربیان و همراهان در اصفهان جشن گرفت. حضور ۱۰ تیم از میان ۱۱۰ تیم-ایده شرکت کننده در فراخوان پذیرش در دوره فن‌افزایی (پیش شتابدهی) و سرمایه‌گذاری روی ۵ تیم در دوره فن آفرینی (شتابدهی)، برگزاری رویدادهای نوژن (با محوریت کتاب​های حوزه کارآفرینی) و دورهمی​‌های کارآفرینانه، حمایت و همراهی در برگزاری رویدادهایی چون اسکیل‌آپ (دورهمی متخصصان فنی)، همفکر، همگرد و …، همکاری با دانشگاه‌های استان، میزبانی از فعالان اقتصادی و علاقه‌مندان تنها بخشی از فعالیت‌های این شتاب‌دهنده در سال اول حضور خود در اصفهان است. در حالی که امیدها و انگیزه‌ها برای توسعه و موفقیت ادامه دارد…

تصاویری از جشن یک سالگی شتابدهنده اکسل اصفهان را در ادامه مشاهده می کنید:

وب سایت اکسل اصفهان: isfahan.axell.ir

این مقاله در روزنامه نسل فردا شماره ۵۵۹۹ به چاپ رسیده است.

افزودن دیدگاه