مسائل حقوقی مربوط به دریافت نماد اعتماد الکترونیک

0
323
مسائل حقوقی مربوط به دریافت نماد اعتماد الکترونیک

وجود برخی ناهماهنگی ها در حوزه مجوز های لازم برای هر فعالیت و از طرفی نهادهای مختلفی که هر از چند گاهی مدعی صدور مجوز می شوند، فضای استارتاپی کشور را ناآرام کرده است. به طور مثال در حوزه گردشگری برخی نهادها ادعا نمودند که فعالان حوزه گردشگری باید از ما هم مجوز بگیرند اما سایت نماد اعتماد الکترونیکی کسب و کارهای اینترنتی طی اطلاعیه در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۹ اعلام داشت که فعالان حوزه گردشگری صرفا نیاز دارند که مجوز اینماد و تی نماد اخذ نمایند و در نتیجه اخذ مجوزهای دیگر ضروری نیست. خبر خوش آنکه تمامی سازمان هایی که اقدام به صدور مجوز می نمایند، مکلف شده اند که نوع مجوزی را که صادر می نمایند اعلام نمایند تا بر اساس ساز و کار پیش بینی شده، از موازی کاری های صورت گرفته جلوگیری به عمل بیاید.

تا قبل از این پایش بهترین اقدام آن است که مواردی که مشمول اخذ اینماد و سایر مجوزها می شوند را بشناسیم و نسبت به اخذ آن ها اقدام نماییم. همچنین دبیرخانه هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار نیز طی گزارش هایی، مجوز های لازم برای هر فعالیت و نهاد صادرکننده آن را اعلام می کند. به هیچ عنوان نابسامانی در حوزه مجوزها را انکار نمی کنم و خوب می دانم که بسیار اتفاق می افتد که همین ناهماهنگی ها گاه باعث مختل شدن ادامه فعالیت یک کسب و کار می شود. اما باید توجه داشته باشیم که بر اساس یک اصل کلی اگر ما ازطریق مشاوره با متخصصین اقدامات لازم جهت اخذ مجوزهایی که در مورد آن ها تردیدی نیست را انجام دهیم،  لااقل حسن نیت فعالان آن کسب و کار روشن می شود.

به بیان دیگر آنچه که تا آن زمان مشخص و قطعی بوده در مورد آن اقدام به اخذ مجوز شده است و نمی توان از فعالان حوزه کسب و کار و استارتاپ ها توقع داشت که در موارد غیر شفاف که از سوی نهادهای رسمی و معتبر نسبت به لزوم اخذ مجوز در حوزه خاص اطلاع رسانی نشده است، شفاف عمل نمایند.

حال به طور خلاصه در خصوص لزوم اخذ اینماد و نحوه اخذ آن مطالبی عنوان می شود. اگر کسب و کار اینترنتی دارید که در آن از یک درگاه جهت پرداخت بهره می برید، جزو آن دسته از کسب و کارهایی هستید که می بایست از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نشانه و نماد اعتماد الکترونیکی اخذ نمایید.

این امر از چند جهت برای مرکز اهمیت دارد:

۱- جهت ساماندهی کسب و کارهای اینترنتی

۲- احراز هویت صاحبان کسب و کارها

۳- مشخص شدن صلاحیت ایشان

۴- حفظ امنیت پرداخت های مشتریان

۵- ایجاد بستر پرداخت مطمئن

۶- امکان پیگیری حقوقی و قضایی از نهادهای ذیربط و قانونی در صورت بروز مشکل برای مشتریان و جلوگیری از متضرر شدن کاربران کسب و کار اینترنتی

کسب و کارهایی که مشمول مقررات نماد اعتماد الکترونیکی نمی شوند:

۱- سایت هایی که در قبال خدماتی که ارائه می دهند پولی دریافت نمی کنند. به بیان دیگر ارائه خدمات و سرویس آن ها رایگان است.

۲- پلتفورم هایی که به خریدارانشان امکان سفارش نمی دهند.

۳- درگاه هایی که زیر دامنه درگاه اصلی هستند. در این حالت صرفا دامنه اصلی باید اینماد دریافت کند و درگاه زیردامنه نیازی به تقاضای اینماد نخواهد داشت.

۴- اگر سایت ها قسمتی تحت عنوان فروشگاه دارند صرفا برای همان بخش باید نماد اعتماد دریافت کنند.

  • مرجع اعطای نماد: ir
  • مدت نماد اعتماد الکترونیکی: ۱ سال است. پس از انقضای مدت می بایست نسبت به تمدید آن اقدام نمایید در غیر این صورت به عنوان متخلف شناخته خواهید شد. فرایند تمدید به این شکل است که صاحب اینماد می بایست سه هفته قبل از انقضای مدت درخواست تمدید خود را به مرکز ارائه دهد. مرکز پس از ارزیابی طول مدت فعالیت، نسبت به تمدید مجوز اقدام می نماید.
  • کسی که می خواهد درخواست اینماد را به مرکز تقدیم نماید می بایست مالک کسب و کار باشد. مالک کسب و کار می تواند شخص حقیقی (افراد) و یا شخص حقوقی (شرکت ها و موسسات) باشد.
  • نماد اعتماد قابل واگذاری و انتقال است. این انتقال شرایط خاص و پیچیده ای ندارد. صرف معرفی فرد موردنظر به مرکز، ارزیابی و موافقت مرکز انتقال انجام می شود.

برخی کالا و خدمات هستند که  از طرف پلیس فتا جزو فهرست اقلام ممنوعه می باشند. ارائه خدمات در خصوص این اقلام غیرمجاز می باشد در نتیجه حتما توجه داشته باشید که نوع ارائه خدمت و محصول در شمار اقلام فهرست شده نباشد چرا که در این صورت، نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کار معرفی تعلق نخواهد گرفت. (فهرست این اقلام در انتهای متن قابل مشاهده است)

پس از اخذ اینماد نهادهای نظارتی و ارزیابی مدام پلتفورم ها را که می تواند سایت، نرم افزار و یا هر پلتفورم دیگری که اینماد برای آن اخذ شده، مورد سنجش قرار می دهند. نتیجه ارزیابی ها بدین شرح است:

۱- در صورت تخطی از مقررات مرکز و اثبات تخلف، نماد اعتماد الکترونیکی ابطال می شود. در صورت ابطال نماد اعتماد الکترونیکی مالک، به مدت ۲۴ ماه حق دریافت نماد اعتماد را نخواهد داشت به بیان دیگر از این حق محروم خواهد شد.

۲- گاه نتیجه نظارت و ارزیابی ها، منتج به عدم تمدید نماد خواهد شد.

به منظور جلوگیری از ابطال و یا عدم تمدید نماد اعتماد سعی کنید به تمامی مقررات و شرایط مرکز پایبند باشید.

فرایند اعطای نماد:

۱- ورود به سایت اینماد

۲- تقدیم درخواست

۳- بررسی درخواست

۴- امضای تعهدنامه (همان مقررات و قوانین)

۵- اعطای اینماد

آموزش گام به گام و تصویری اخذ نماد اعتماد الکترونیک

اینماد اخذ شده برای شخص حقوقی (شرکت و موسسه)

۱- در صورتی که دارنده اینماد یا مدیر عامل فوت کند یا محجور شود، هیئت مدیره مکلف است ظرف ۱۵ روز مراتب را به مرکز اعلام کند. همچنین هیئت مدیره مکلف است ظرف یک ماه فرد جایگزین را هم به مرکز معرفی نماید. در غیر این صورت مقرر نماد اعتماد به مدت ۲ ماه تعلیق می شود. اگر شرایط موردنظر فراهم نشود، نماد ابطال خواهد شد.

۲- اگر شرکت منحل بشود چه انحلال به صورت ارادی رخ دهد و چه قهری (به حکم دادگاه) صورت پذیرد، نماد اعتماد ابطال می شود. مگر اینکه ظرف یک ماه وفق مقررات قانونی، اینماد به شخص دیگری منتقل شود. این انتقال می بایست مورد تایید مرکز قرار بگیرد. در واقع شخص جایگزین به مرکز معرفی و در صورت تایید صلاحیت وی، نماد به او منتقل می شود.

در صورت استعفای مدیرعامل، رییس هیئت مدیره ظرف ۴۸ ساعت باید مراتب را به مرکز اعلام و ظرف یک ماه هم نسبت به معرفی مدیرعامل جدید اقدام نماید. در این مدت هم نماد تعلیق خواهد شد.

اینماد اخذ شده برای شخص حقیقی

در صورت فوت یا محجوریت شخص حقیقی ورثه یا قیم شخص می توانند با هماهنگی مرکز، ظرف ۶ ماه نسبت به مالکیت اینماد اقدامات لازم را انجام دهند تا نماد اعتماد به ایشان منتقل شود. عدم اقدامات لازم در موعد مقرر باعث ابطال نماد خواهد شد.

  • برای اخذ نماد اعتماد، کسب و کار می بایست دارای ۷ شاخص باشد:

۱- مشخص شدن مالک کسب و کار

۲- روشن شدن کسب وکار

۳- قانونمندی کسب و کار (جزو کسب و کارهای غیر مجاز نباشد)

۴- شفافیت فرآیند فروش

۵- حریم خصوصی کاربران

۶- امنیت

۷- ثبت و پیگیری شکایات

  • تخلفات: در صورتی که از طرف مردم و یا نهادهای نظارتی دستگاه های اجرایی تخلفی گزارش شود، طبق دستورالعمل موجود گزارش به کمیته نظارت اعلام می شود. پس از بررسی صورت گرفته کمیته اقدام به صدور رای می نماید. اگر تخلف یاد شده عنوان مجرمانه داشته باشد، پرونده جهت رسیدگی قضایی به مراجع ذی ربط ارسال می شود. پس از صدور حکم، دارنده نماد می تواند مراتب اعتراض و دفاعیات خود را ظرف بیست روز اعلام نماید. توجه داشته باشید که در این مدت نماد اعتماد تعلیق خواهد شد.
فهرست اقلام ممنوع اعلام شده از سوی پلیس فتا برای عرضه توسط کسب و کارهای اینترنتی

افزودن دیدگاه