شرکت های افسانه ای که کار خود را از یک گاراژ یا اتاق خوابگاه آغاز کردند (قسمت چهارم)

1
209

در قسمت اول و دوم و سوم این سری مقالات، با داستان ۱۵ کمپانی بزرگ امروزی شامل اپل، اچ-پی، آمازون، گوگل، والت ویزنی، ماتل، باکس، فیسبوک، دل، مایکروسافت، یلپ، توییتر، دراپ باکس، فوراسکوئر و پی پال که کار خود را از یک گاراژ یا اتاق خوابگاه شروع کردند آشنا شدیم.

در ادامه با کمپانی های موفق دیگری که شروع کوچکی داشتند آشنا شوید:

۱۶- یوتیوب (YouTube)

بعد از آن مهمانی شام سرنوشت ساز، زمانی که چاد هارلی (Chad Hurley)، بنیانگذار یوتیوب و چن تصمیم گرفتند یک راه ساده تر برای به اشتراک گذاشتن فیلم هایشان از آن شب پیدا کنند، بلافاصله به دفتر کارشان رفتند تا روی ایده خود کار کنند و جواب را خلق کنند. هارلی می گوید:”در ماه فوریه، شروع به توسعه محصول کردیم. در ماه می، اولین پیش نمایش عمومی را داشتیم. در ماه دسامبر، رسما YouTube را راه اندازی کردیم؛ در آن زمان ما بیش از سه میلیون ویدیو در روز ارایه می کردیم.”

یوتیوب از کجا آغاز کرد

۱۷- Threadless

جک نیکل (Jack Nickell) همراه با جیکوب دهارت (Jacob Dehart)، بنیانگذاران این وب سایت، هر دو کالج را رها کرده و ترک تحصیل کرده بودند. آن ها کار بر روی threadless را در استودیویی در یک آپارتمان و زمانی آغاز کردند که همچنان به طور منظم در شرکت هایی مشغول به کار بودند. هر کدام از شرکا ۵۰۰ دلار به عنوان سرمایه اولیه خود به اشتراک گذاشتند. در حال حاضر شرکت دارای درآمد سالانه به میزان ۵۰ میلیون دلار است.

کمپانی Threadless از کجا شروع کرد

۱۸- دیگ (Digg)

دیوید پراگر (کارمند برنامه این هفته با تکنولوژی)، در اصل خواستار گذاشتن نام  “Diggnation” برای این سایت بود اما کوین رز (Kevin Rose)، بنیانگذار این سایت می خواست تا یک نام ساده برای آن گذاشته شود . او نام “Digg” را انتخاب کرد زیرا کاربران قادر به “کاوش کردن =dig” داستان ها از قسمت های معروف و مهم آن تا صفحه اول هستند. سایت “Digg” به جای “Dig” نامگذاری شد زیرا نام دامنه “dig.com” قبلا توسط گروه اینترنتی والت دیزنی ثبت شده بود. کوین کار بر روی وب سایت خود را در آپارتمانش آغاز کرد.

کمپانی digg

۱۹- پاپ کپ گیم (PopCap Games)

جان وچی (John Vechey) با همکاری برین فیت (Brien Fiete) و جیسون کاپالکا (Jason Kapalka) بازی های popcap را  در سال ۲۰۰۰ راه اندازی کردند. آن ها در ابتدا با سایت های بازی مانند فیلیپ ساید و پوگو همکاری داشتند. اولین محصول آن ها بازی bejeweled بود که به موفقیت بزرگی دست یافت و چندین جایزه دریافت کرد. آن ها کار خود را از دفتر جان وچی شروع کردند.

کمپانی popcap games

۲۰- لینکدین (Linkedin)

LinkedIn به طور رسمی در سال ۲۰۰۳ توسط رید هافمن (Reid Hoffman) تأسیس شد. این سایت در تاریخ ۵ ماه می، در اتاق نشیمن منزل شخصی او راه اندازی شد. بعد از آن پنج بنیانگذار، ۳۵۰ مورد از مهم ترین مخاطبین خود را برای پیوستن دعوت کردند. در پایان ماه اول، LinkedIn در مجموع ۴۵۰۰ عضو در شبکه داشت. اولین دفتر “واقعی” LinkedIn در جاده شرلاین در مونتین ویو بود.

لینکدین از کجا شروع کرد
قسمت پنجم این مقاله را اینجا بخوانید

یک دیدگاه

  1. سلام و عرض ادب و احترام ؛
    مطالب جالب و جذابی بود خانم یاربخت.
    من یک محقق و پژوهشگرم و عضو بنیاد ملی نخبگان و البته مدرس و وکیل دادگستری..
    در حال مطالعه و پژوهش روی بررسی تأثیر کارآفرینی و اشتغال زایی در تحقق اقتصاد مقاومتی ، با هدف پیشگیری از آسیب ها و بزه های اجتماعی بودم که بصورت اتفاقی به مطالب شما رسیدم..
    با آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون..

افزودن دیدگاه