معرفی اپلیکیشن موبایل ناربو

0
171
ناربو

واژه crowdsourcing که در فارسی آن را جمع‌سپاری یا برون‌سپاری جمعی نامیده‌اند، برای بسیاری ناشناخته‌است. این واژه در واقع به معنی تقسیم یک کار بزرگ به قطعه کار‌های کوچک و انجام کار‌های کوچک توسط افراد بسیار گفته می‌شود. به هر یک از این کار‌های کوچک میکروتسک (microtask) گفته می‌شود. ایده اولیه جمع‌سپاری برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ توسط «جف هوو» مطرح شد.

امروزه پروژه‌های بزرگ بسیاری با فناوری جمع‌سپاری انجام می‌شوند. این شیوه خلاقانه مزایای بسیاری دارد؛ از جمله این که سرعت کاری که با استفاده از جمع‌سپاری انجام می‌شود به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد و همچنین معمولا این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و هزینه‌ها را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد.

از سال ۲۰۰۶ به بعد، فناوری جمع‌سپاری در حوزه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفت و مطالعات بسیاری درباره آن انجام شد و همچنان از موضوع‌های جذاب برای پژوهش‌ها در سراسر دنیاست. ولی این فناوری در ایران کم‌تر مورد توجه قرار گرفته‌است و همچنان برای برخی غیر قابل قبول است.

تیم ناربو، برای اولین بار در ایران، به طور جدی در حوزه جمع‌سپاری فعالیت کرده‌ و یک بستر میکروتسکینگ بر بستر موبایل طراحی و پیاده‌سازی کرده‌ است. این اپلیکیشن موبایل در حال حاضر به صورت تخصصی در حوزه ترجمه فعال است و در واقع ناربو در حال حاضر امکان ترجمه گروهی را با موبایل فراهم کرده‌است.

امروزه موبایل جزء جداناشدنی از زندگی همه ما شده‌است. کم‌تر کسی را می‌بینید که یک گوشی موبایل هوشمند نداشته‌باشد و ساعت‌های زیادی از روز را در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان سپری نکند. با توجه به آن که همه ما مدت زمان زیادی از روز از گوشی موبایل خود استفاده می‌کنیم، می‌توان تدابیری اندیشید که به صورت هدفمند از گوشی موبایل استفاده کنیم.

ایده خلاقانه تیم ناربو، هم‌راستا با همین موضوع است. ناربو یک برنامه موبایل است که می‌توانید در زمان‌های آزاد روز از آن استفاده کنید، کار ترجمه انجام دهید و درآمد کسب کنید. شیوه کار برنامه بدین صورت است که متن به قطعه کار‌های معنی‌دار کوچک شکسته می‌شود و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. هر کاربر پس از شرکت در آزمون و پذیرفته شدن در مهارتی خاص در ناربو، کار‌های کوتاه مرتبط با تخصص خود را مشاهده می‌کند و می‌تواند از بین کار‌های موجود، به دلخواه متنی را انتخاب، ترجمه و ارسال کند. پس از تایید کار توسط تیم ارزیابی ناربو، مبلغ مربوط به کار‌های تایید شده وارد کیف پول مترجم در ناربو می‌شود و درآمد او در زمان‌های مشخص شده به او پرداخت می‌شود.

در یک کلام، ناربو، اسنپ برای ترجمه است!

ناربو چه مزایایی برای مترجم‌ها دارد؟

  • مترجم می‌تواند در زمان و مکان دلخواه خود و هر اندازه دوست دارد کار ترجمه انجام دهد. یعنی هیچ اجباری در انجام حجم کار زیاد در زمان محدود نیست.
  • با ناربو می‌توانید از زمان‌های کوتاهی که در طول روز دارید و معمولا این زمان‌ها را از دست می‌دهید به نحو خوبی استفاده کنید و درآمد کسب کنید.
  • ناربو ابزار‌هایی را در اختیار مترجم قرار می‌دهد که کار ترجمه را برای او آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.
  • مترجم می‌‌تواند به صورت فریلنس با ناربو کار کند.

ناربو چه مزایایی برای متقاضیان ترجمه دارد؟

  • سرعت انجام ترجمه در ناربو، به طور متوسط ۳۰-۴۰% نسبت به شیوه سنتی افزایش یافته‌است.
  • ناربو تا حد امکان هزینه ترجمه را به حداقل رسانده‌است؛ بنابراین برای مشتری مقرون به‌صرفه خواهد بود.
  • کیفیت ناربو در حد قابل قبول تضمین شده‌است. ناربو با استفاده از ابزار‌ها و مکانیزم‌هایی کیفیت و یکپارچگی متن را در حد قابل قبولی تضمین می‌کند.

چنان‌چه گفته شد، ناربو در حال حاضر یک بستر میکروتسکینگ برای ترجمه است. در حال حاضر این برنامه برای گوشی‌های اندرویدی موجود است و از کافه بازار قابل دانلود است. تیم ناربو در حال توسعه اپلیکیشن ios ناربو و همین‌طور بستر وب آن هستند. به علاوه چشم‌انداز تیم ناربو فراهم کردن بستر جمع‌سپاری در زمینه‌های مختلف است که در حال توسعه این ایده هستند.

آدرس وب سایت: www.narbo.ir

دانلود اپلیکیشن از کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/narbo.ir.narbo/?l=fa

افزودن دیدگاه