خودشناسی، بهترین راه یافتن شغل ایده‌آل

0
181
خودشناسی

اگر واقعا به دنبال کاری هستید که از آن احساس رضایت کنید، باید اطلاعات دقیقی از خودتان به دست آورید تا بتوانید آن شغل را بیابید یا خلق کنید.

خیلی از افراد امروزه به دنبال شغل رویایی خود هستند و آن را بین شغل‌های موجود جست‌وجو می‌کنند. اما برای بسیاری از افراد پیدا کردن شغل مورد علاقه‌شان از میان شغل‌های مرسوم و موجود کار سختی است.

اگر واقعا به دنبال کاری هستید که از آن احساس رضایت کنید باید اطلاعات دقیقی از خودتان به دست بیاورید تا بتوانید آن شغل را خلق کنید.

اکثر اوقات به وجود آمدن یک بحران مانند از دست دادن شغل یا شکست خوردن در کار ما را مجبور می‌کند تا به مشاغل مختلف و توانایی‌های خودمان فکر کنیم. اما ما همواره باید بتوانیم به خودمان فکر کنیم تا خود واقعیمان را بهتر بشناسیم.

اگر قبل از بروز بحران خود را بشناسید و شغل مناسب خود را پیدا کنید، در کار خود راضی‌تر خواهید بود و خدمات بهتری به مشتریانتان ارائه خواهید داد. همچنین مجبور نیستید سال‌هایی از عمرتان را با انجام دادن کارهای دیگر هدر ‌دهید.

بسیاری از مشاوران شغلی برای اینکه به مراجعان خود کمک کنند تا خود را بشناسند به آن‌ها تمرین «چرخ زندگی» می‌دهند.

در این تمرین یک دایره را به هشت قسمت تبدیل می‌کنند و حوزه‌های مورد علاقه خود را در آن‌ها می‌نویسند. با یک مداد هر قسمت را به میزانی که در زندگی خود از آن رضایت دارند رنگ می‌کنند. سپس با یک رنگ دیگر هر قسمت را به میزان ایده‌آل خود رنگ می‌کنند. افراد با انجام این تمرین می‌توانند علایق خود و زمینه‌هایی که نیاز به توجه بیش‌تر دارند را پیدا کنند.

گاهی اوقات افراد هنگام انتخاب شغل یا ارزش‌های زندگی مانند تصمیمات شغلی، به انتظارات و معیارهای دیگران بیشتر از معیارها و علایق خود توجه می‌کنند. همین موضوع با گذشت زمان باعث می‌شود از کار خود لذت نبرند و حتی در زندگی احساس شکست کنند.

خیلی از افراد فکر می‌کنند که آرزوها و علایق کودکی مختص آن سن هستند و در بزرگسالی و زندگی واقعی برای موفقیت باید معیارهای دیگری انتخاب کنند.

اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد ویژگی‌های اصلی شخصیتی و علاقه‌مندی‌ها از دوران کودکی تقریبا در وجود ما ثابت می‌شوند. به همین علت است که برخی از افراد موفق، کمبودهایی در زندگی حس می‌کنند که این کمبودها در احساسات کودکی آن‌ها ریشه دارد.

افزودن دیدگاه