ایده های شما در چه صورتی قابلیت ثبت پیدا می کنند؟

0
265
حمایت و ثبت ایده

همه افراد برای طرح ها و ایده هایی که به ذهنشان می رسد ارزش قائل بوده و آن ها را دوست دارند. تفکر آدمی ارزشمند بوده و بهایی برای آن نیست. به جهت همین ارزشمندی است که برخی کارآفرین ها و یا افراد خلاق تمایل به ثبت ایده های خود دارند. در این متن به این نکته می پردازیم که آیا ایده قابلیت ثبت دارد یا خیر، تحت چه شرایطی و با چه عناوینی؟

۱- به لحاظ علمی این نکته ثابت شده است که در هر ثانیه ایده های مشابهی به ذهن افراد مختلف در سراسر جهان می رسد.

۲- در حوزه کارآفرینی و ابتکار، جدای از ایده، بحث خود شخص کارآفرین و توانایی اجرایی ساختن ایده توسط او مطرح است. به بیان دیگر در حوزه استارتاپ ها، همیشه بخشی از ازرش استارتاپ، تیم کارآفرین آن هستند.

صرف داشتن ایده های بسیار خوب و کاربردی، فارغ از امکان اجرای آن، اتفاق خارق العاده ای نیست. ایده های بسیاری به ذهن افراد گوناگون می رسد که حتی توانایی ترسیم نقشه اجرایی آن را ندارند چه رسد به انجام گام های اجرایی آن و ایجاد یک محصول.

از همین رو است که صرف ایده نه در ایران و نه در هیچ کجای دنیا قابلیت ثبت ندارد. اما اگر ایده به صورت طرحی قابل رؤیت ترسیم شده، یا تبدیل به یک محصول یا خدمت قابل ارائه گردد، به طرق مختلف قابل حمایت می باشد. هر ایده متناسب با نوع آن، در یک یا چند قالبی که قانون پیش بینی نموده است امکان ثبت دارد. مالکیت صنعتی شامل حقوق مربوط به ابداعات و اختراعات در عرصه طرح های صنعتی و علایم تجاری و ویژگی های جغرافیایی، به طور مثال، ثبت یک محصول یا فرایند به عنوان اختراع و همچنین حق کپی رایت که بخشی از مصادیق آن شامل: حق نسخه برداری شامل خلق آثار ادبی و هنری نظیر نظم، نثر، تئاتر، نمایشنامه، نقوش، صنایع هنری و موسیقی، عکس، مجسمه، فیلم و نوارها و لوح های فشرده صوتی و تصویری می شود.

نتیجه آنکه افراد با داشتن یک ایده خام، نمی توانند آن را ثبت کرده و از آن حمایت نمایند. حتما می بایست شرایط و الزامات یکی از قالب های حمایتی را دارا بوده و پس از آن اقدام به حمایت از ایده خود در یکی از آن قالب ها نمایند.

اشتراک گذاری
ستاره ایوبی هستم ارشد حقوق خصوصی و کارآموز وکالت. در زمینه های زیر فعالیت داشته ام و یا در حال حاضر فعالیت می نمایم: مشاوره های قراردادی و ثبت برند ولوگو و سایر خدمات ثبتی، مطالعه و پژوهش تخصصی حوزه حقوق استارت آپ ها، تجربه قرارداد نویسی در حوزه کسب و کارهای نوپا (سرمایه گذاری- فرانشیز - لایسنس - NDA و ...)، همکاری با روزنامه هایی همچون آفتاب یزد، شهروند و صوراسرافیل در زمینه یادداشت های حقوقی، همکاری با خبرگزاری های مختلف مانند میزان و ایلنا

افزودن دیدگاه