لحن برند چیست؟

0
92

منظور از لحن برند یا همان Tone of Voice فقط محتوای مطالب نیست، بلکه منظور نحوه بیان آن است. برای دست یابی به لحنی مناسب برای برند خود نه تنها باید کلمات درست را انتخاب کنید، بلکه باید آنها را به درستی در کنار هم قرار داده و با ریتم و سرعت مناسبی جملات را بیان کنید. معمولاً در دنیای کسب و کار و بازاریابی عبارت لحن برند فقط با مطالب نوشتاری سر و کار دارد نه صحبت های گفتاری. لحن برند در همه محتواها از جمله وب سایت، شبکه های اجتماعی، ایمیل ها، بسته بندی محصولات و غیره به کار می رود.

علت اهمیت Tone of Voice چیست؟

در این بخش تلاش میکنیم تاثیر لحن برند بر شکل گیری شخصیت برند شما در ذهن مخاطب را بررسی کنیم.

۱- لحن برند بیانگر هویت مدیران برند است

با توجه به جمله بالایی متوجه می شویم که فقط محصول یا خدماتی که یک شرکت ارائه می کند مهم نیستند، بلکه هویت آن هم اهمیت بسیاری دارد. لحن برند در روح آن نفوذ کرده و نمایانگر شخصیت و ارزش های آن است. لحن برند نمایانگر افراد پشت صحنه و دخیل در کارها است و میزان علاقه، نفرت، انگیزه و به طور کلی آنچه که آنها می خواهند به مردم نشان بدهند می باشد.

۲- لحن برند شما را از رقبا متمایز می کند

لحن برند شما باید با لحن دیگران فرق داشته، قابل تشخیص و خاص باشد. ممکن است در نظر گرفتن تمام این نکات بسیار سخت به نظر برسند، اما با دقت متوجه می شویم که آنها را در زندگی روزمره خودمان به کار می بریم. همه ما لحن مورد نظر را در گفتار و نوشتار خود به شیوه خودمان به کار می بریم.

البته فرهنگ و گویش نقش بسیار مهمی در به کار بردن لحن مناسب در گفتار ما بازی می کنند. اما با این حال باز هم اصطلاحات، نحوه بیان، تکیه کلام و سرعت مخصوص به خود را در بیان جملات داریم.

بعنوان مثال فروشگاه اینترنتی دیجی کالا برای محصولات دارای تخفیف عبارت “پیشنهاد شگفت انگیز” را انتخاب کرده است که در مخاطب ایجاد هیجان میکند ولی در مقابل فروشگاه شیکسون برای همین بخش در سایت خود از عبارت “پیشنهاد ویژه” بهره برده است که یک لحن منطقی و رسمی را القا میکند.

۳- لحن برند برای شما اعتمادسازی می کند

طبق تحقیقات به عمل آماده ارتباط بسیار قدرتمندی بین آشنایی و اعتماد وجود دارد. ذهن ما برای پردازش موضوعی که با آن آشنایی داریم کمتر به زحمت افتاده در نتیجه در برخورد با آن موضوع بیشتر احساس راحتی میکند. در این شرایط از بودن در کنار آن لذت بیشتری می بریم.

با توجه به این واقعیت، برند شما باید از ادبیات یکسانی در نوشته های خود استفاده کند تا مشتری راحت تر با آن آشنایی پیدا کرده و ارتباط برقرار کند. در نتیجه ایجاد یک لحن به خصوص نقش مهمی در این مسأله دارد.

۴- لحن شما دیگران را متقاعد می کند

گفته مشهوری وجود دارد که می گوید: “مردم گفته ها و کردار را فراموش می کنند، اما حس خوب را هیچ گاه فراموش نخواهند کرد.” اکثر اوقات با حرف های خود حسی را به طرف مقابل منتقل می کنیم. مردم به ادبیات به کار رفته در حرف ها بسیار حساس هستند بنابراین بلافاصله پس از صحبت با دیگران ذهنیت مثبت یا منفی در ذهن آنها شکل خواهد گرفت. مثلاً یک درخواست ساده را به شکل های مختلفی می توان بیان کرد:

 • “عذر می خوام، شما خودکار اضافه ای دارید که من بتونم اون رو قرض بگیرم؟”
 • “خودکار دارید به من قرض بدید؟”
 • “خودکارو بده به من”

بنابراین کلمات را به دقت انتخاب کنید تا بتوانید مخاطب را متقاعد کرده یا روی او اثر بگذارید. به عنوان مثال سیاست مداران از جملات کوتاه و ساده استفاده می کنند تا نشان بدهند سخنان آنها صادقانه بوده و واقعیات عینی را بیان می کند. در آنسوی قضیه کمپانی های مالی در بسیاری از اوقات از کلمات نامفهوم و بلند و بالا استفاده می کنند تا برتری خود را به رخ دیگران بکشند.

چطور لحن برند خود را بشناسیم؟

برای این کار چهار پرسش ساده طراحی کرده ایم که با پاسخ گویی به هریک از آنها و بررسی برآیندشان میتوانید لحن برند خود را به خوبی بشناسید، برای استفاده از این ابزار به صفحه لحن برند خود را بشناسید

۱- برند شما شوخ طبع است یا جدی؟

 • آیا فرد شوخ طبعی هستید و از جوک گفتن و بازیگوشی کردن لذت می برید؟! آیا برقراری ارتباط با مشتری برایتان سرگرم کننده است و به آن به چشم یک شوخی نگاه می کنید؟
 • نظر شما در مورد صحبت راجع به مباحث جدی چیست؟ آیا آنها را سنگین و غیرقابل درک تلقی می کنید و از وارد شدن به آن ها سر باز می زنید یا بی پروا وارد چنین بحث هایی می شوید؟

۲- برند شما رسمی است یا خودمانی؟

 • ادبیات تبلیغی و برند شما مناسب چه افرادی است؟! برای مثال؛همه اقشار تحصیل کرده یا تحصیل نکرده را شامل می شود یا فقط بر قشر خاصی تمرکز کرده اید؟
 • هدف خود را از ارائه محتوا مشخص کنید؛ آیا می خواهید در مخاطب نفوذ کرده و وی متن شما را درک کند یا صرفا یک محتوا برای سرگرمی تولید کرده باشید؟!

۳- لحن برند شما مودب است یا بی پروا؟

 • از خود بپرسید؛ مخاطب در اثر خواندن محتوای شما ( صحبت با شما) با چه چیز روبرو می شود؟ بحثی سازنده، تذکر و کنایه و یا …..
 • آیا می خواهید در مورد موضوع بی باکانه اظهار نظر کرده و پر حرفی کنید؟

۴- برند شما پرشور است یا منطقی؟

 • آیا می خواهید توانمندی های خود را به سایرین نشان دهید؟ قصد ایجاد هیجان در دیگران را دارید؟
 • آیا هدفتان ارائه اطلاعات جامع است؟ بحث بیشتر جنبه منطقی دارد تا احساسی؟

با پاسخ گویی به همین ۴ پرسش ساده میتوانید لحن مناسب برای برند خود را بشناسید ولی برای آنکه بتوانید دقیق تر شخصیت برند را درک کنید پیشنهاد میکنیم از ابزار جالب وبسیما برای این کار استفاده کنید. این ابزار به شما کمک میکند به سرعت شخصیت و لحن برند خود را شناسایی کنید و از آن در ادبیات خود بهره بگیرید. برای شروع به صفحه لحن برند خود را بشناسید مراجعه کنید.

منبع: websima

اشتراک گذاری
کار خود را با دنیای برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم ولی به دلیل علاقه زیاد به سئو و دنیای دیجیتال مارکتینگ ، رفته رفته جذب این فضا شدم و روز به روز در حال افزایش دانش و مهارت های فنی خود در زمینه هستم . شبکه آموزشی یادینو را با هدف کمک به رشد کسب و کارهای نوپا راه اندازی نموده ام . تحصیلات آکادمیک بنده کارشناسی نرم افزار کامپیوتر است.

افزودن دیدگاه