لیست وی سی های ایران

3
5694
لیست وی سی های ایران

سرمایه‌گذاری خطرپذیر (به انگلیسی: Venture Capital) یا وی سی که از آن با عنوان‌های «سرمایه‌گذاری جسورانه» یا «سرمایه‌گذاری کارآفرینی» نیز نام می‌برند، عبارت است از تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ) و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش و البته ریسک فراوانی است. این شرکت‌ها در مراحل ابتدایی رشد و تکامل اقتصادی خود، مورد توجه سرمایه‌گذارانی هستند که با ارزیابی موشکافانه خود، شکاف سرمایه و کمبود نقدینگی شرکت‌های کارآفرین را جبران می‌کنند و در گروه سهام‌داران آن‌ها قرار می‌گیرند.

سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر با مدیریت فعالانه و برنامه‌ریزی در توسعه مدل‌های راهبردی، در کسب‌وکار هدف و ارزش افزوده و افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. رونق و توسعه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر موتور محرکه و محور اصلی رشد محصولات جدید و نوآوری در عرصه فناوری است.

برای آشنایی کامل با مفهوم VC و مفاهیم مرتبط با آن، مقاله سرمایه گذاری خطرپذیر چیست؟ را مطالعه نمایید.

عمده لیست زیر، دولتی و یا بخشی از سهامشان دولتی است بنابراین به کار بردن عنوان VC برای آنها مناسب و مطابق استاندارد بین المللی نیست. بهتر است بنویسیم سازمانها، شرکتها و صندوقهایی که رفتار VC گونه دارند.

اگر شما نیز اطلاعاتی جهت تکمیل این لیست در اختیار دارید، باعث خوشحالی ماست که با ما نیز در میان بگذارید.

علاوه بر آن، می توانید فهرستی از مشخصات شتابدهنده های ایران را در لیست شتابدهنده های ایران مشاهده نمایید.

در جدول زیر می توانید لیستی از سرمایه گذاران خطرپذیری که در شهرهای مختلف فعالیت دارند را مشاهده نمایید. برخی از اطلاعات این لیست از وبسایت انجمن صنفی کارفرمایی صندوق ها و نهادهای سرمایه گذاری خطرپذیر بدست آمده است.

نکته: اصفهان پلاس در ابتدای تیرماه سال ۹۵ این لیست را بعد از انجام تحقیقات فراوان تهیه و منتشر کرد. حتی در اقدامی طی نامه ای رسمی از تمامی مدیران این وی سی ها درخواست شد که صحت اطلاعات مربوط به وی سی خود را در جدول ما تایید نمایند. ولی متاسفانه بعد از گذشت مدتی، سایت های دیگری که در این حوزه فعالیت داشتند حقوق مربوط به کپی رایت را رعایت نکرده و بدون اجازه و حتی بدون ذکر منبع از این اطلاعات در سایت خود استفاده نمودند. با ادامه این روند، تیم اصفهان پلاس مجبور به تبدیل اطلاعات جداول موردنظر به عکس به شکل زیر شد. عذرخواهی مارا از این بابت پذیرا باشید.

آخرین به روزرسانی لیست وی سی ها: ۹۶/۷/۱۶

لیست وی سی های ایران

3 ديدگاه

  1. اکثر مواردی که معرفی کردید اصلا فعالیت سرمایه گذاری انجام ندادن. و فقط عضو انجمن هستند و نکته بعد اینکه اون تعداد کم هم که سرمایه گذاری انجام دادن از نوع vc نبوده، و بیشتر ارائه تسهیلات بوده و یا سرمایه گذاری معمولی.
    بیشتر ادعا میکنند و کارهای نمایشی انجام میدن.

افزودن دیدگاه