انتشار کتاب “مدل‌های درآمدی و کسب‌وکار با رویکرد بازار ایران”

0
1316
انتشار کتاب “مدل‌های درآمدی و کسب‌وکار با رویکرد بازار ایران”

یکی از کاستی‌هایی که پس از گذشت چندسال از حضور استارتاپ‌ها و شکل گیری اکوسیستم کارآفرینی ایران به شدت حس می‌شود، نیاز افراد فعال در حوزه کارآفرینی به محتوای بومی است، محتوایی از جنس خودمان و مبتنی بر شرایط اقتصادی و فرهنگی کشورمان. از مواردی که می‌تواند در ارتقای سطح این اکوسیستم جوان و نوپا تاثیرگذار باشد، ارائه محتوای غنی، کاربردی، به روز، مطابق با آموزه‌های جهانی و همچنین انتقال تجربه در حوزه ی استارتاپ‌ها است.

خرید جلد اول کتاب مدل‌های درآمدی

چیزی که در این فضا کمتر به آن پرداخته شده، این مساله است که چقدر از آموزه‌هایی که هم‌اکنون به صورت ترجمه و غیره وجود دارند قابلیت به کارگیری و بومی شدن را دارند، همچنین استارتاپ‌ها به ندرت از تجارب خوب یا بد خود، فاکتورهای شکست یا موفقیت‌شان، سعی و خطاها در مسیری که طی کرده‌اند و غیره سخن می‌گویند و یا اینکه این نکات و تجارب در جایی گردآوری نشده است، بنابراین منبع مناسب و قابل اعتمادی برای افرادی که تازه می‌خواهند در مسیر پرپیچ و خم راه اندازی کسب‌وکار قدم بردارند و یا افرادی که در اواسط این مسیر هستند و نیازمند نکاتی برای بهبود کسب و کار خود هستند وجود ندارد. از طرف دیگر وجود محتوایی که شامل داستان استارتاپ‌هایی باشد که هر روز در حال تقلا کردن در مسیر رشد بوده و با مشکلات کارآفرینی در حال دست و پنجه نرم کردن هستند، می‌تواند امیدبخش و هدایتگر افرادی باشد که با مشکلات و سختی‌های مشابهی درگیر هستند.

همان‌طور که می‌دانید در مطالعه موردی یا مورد کاوی که یکی از انواع تحقیقات در حوزه علوم اجتماعی است، به مطالعه عمیق و دقیق یک مورد و یا یک موضوع خاص پرداخته می‌شود و موجب ایجاد دانش در آن زمینه و درک بهتری از مساله موردنظر می‌شود. بنابراین زمانی که نیاز باشد درک عمیق، اساسی و واقع گرایانه از یک مساله صورت بگیرد از مطالعه موردی استفاده می‌شود.
برای درک بهتر اهمیت مطالعه موردی پیشنهاد می‌گردد کتاب تحقیق موردی نوشته رابرت کی. ین را مطالعه فرمایید.

در کتاب مدل‌های درآمدی و کسب‌وکار با رویکرد بازار ایران، مثال‌های متنوع بومی در حوزه‌های مختلفی اعم از خدمات، مهندسی پزشکی، آموزش، سلامت، حقوقی، مسئولیت اجتماعی و غیره ارائه شده است تا خواننده بتواند شیوه به کارگیری مفاهیم آموزشی در صنایع مختلف را درک کرده و زمینه جرقه های ذهنی برای ایده پردازی در این صنایع برای وی فراهم شود.

بالاخره بعد از بیشتر از ۶ ماه تلاش مستمر و شبانه روزی و طی کردن این مسیر پرفرازو نشیب، نسخه الکترونیک کتاب مدل های درآمدی و کسب و کار با رویکرد بازار ایران منتشر شد، شاید بتوان گفت که این کتاب، اولین کتاب بومی بر پایه آموزه های نوین راه اندازی کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌هاست که در کشور منتشر شده است! آن هم به صورت دیجیتال! این کتاب حاصل یک تلاش سه نفره بوده که اعضای آن مهدی علیپور، داوود دهقان و صدف اصفا می‌باشند.
شاید داستان تالیف این کتاب و اینکه چطور به این نتیجه رسیدیم که چنین کتابی را منتشر کنیم، برایتان جالب باشد.

دانلود فایل PDF نسخه دموی جلد اول کتاب

ویژگی های کتاب

  • ۴۰۸ صفحه محتوای کتاب
  • بیش از ۷۰ مثال بومی تشریح شده
  • ۴۰ بوم ناب و بوم مدل کسب و کار
  • ۲۰ مطالعه موردی جامع از استارتاپ های فعال در حوزه های مختلف
  • ۴۳۲۳ پیش ثبت نامی در کمپین کتاب
  • حدود ۳۰ نفر از موسسین و افراد فعال در اکوسیستم در نگارش این کتاب به ما کمک کردند
  • تمرین و پرسش و پاسخ های فراوان در کتاب
  • تشریح ۳ الگوی اصلی مدل کسب  کار از دیدگاه اش موریا و ۵ الگوی کسب و کار از دیدگاه الکساندر استروالدر همراه با مثال های بومی
  • تشریح ۱۸ مدل درآمدی با مثال های بومی جهت افزایش یادگیری و درک خواننده
ویدیوی معرفی محتوای کتاب رو اینجا ببینید!
مشاهده ویدیوی معرفی کتاب

مشاهده ویدیوی معرفی محتوای کتاب

جالب است که بدانید که این کتاب با متد استارتاپ ناب طراحی و ارائه شده است، بعبارتی به این کتاب بعنوان یک محصول متناسب با نیازهای اکوسیستم کارآفرینی پرداخته شده، که تجربیات بسیار با ارزشی را داشته.

تجربیاتی که به عنوان یک فصل جداگانه در جلد دوم کتاب (از ایده تا بازاریابی و عرضه) ارائه شده. جلد دوم! بله جلد دوم ! اگر قرار بود همه محتوا در جلد یک ارائه شود، هم زمانبر بود و هم حجم کتاب نزدیک به ۸۰۰ صفحه می شد! برای همین تصمیم بر این شد که ادامه‌ی مطالعه‌های موردی (بیش از ۳۰ استارتاپ) به جلد دوم منتقل شود! (در راهبری محصول به صورت ناب، تصمیم گیری ها بر اساس فیدبک ها و شرایط بازار رخ می دهد) تصمیم سختی بود ولی بالاخره مولفین تصمیم گرفتند اینکار را انجام دهند.

خرید جلد اول کتاب مدل‌های درآمدی

قصه از کجا شروع شد (از زبان مهدی علیپور)

در سفر قبلی به آمریکا و از مدتها قبل در فکر تهیه یک دوره آموزشی منحصربفرد برای انتقال تجربیات و آموزه های به روز به جامعه استارتاپی ایران بودم ، در سفر آخر به ایران این رویا محقق شد و دوره جامع کارآفرینی ناب را در قالب چند MVP در مشهد – اصفهان و تبریز برگزار کردم. مدیریت برگزاری دوره در اصفهان به‌عهده تیم قوی ایونت سنتر بود ، در هر دوره بازخورد های کاربران را جمع آوری می کردم و به گونه ای تحقیقات کاربر را در زمینه کیفیت محتوای ارایه شده را شخصا انجام میدادم. به گونه ای که قبل از شروع دوره رو در رو با تمام شرکت کنندگان صحبت می کردم و نظرات آنها را در مورد نکاتی که علاقه و نیاز به آموزش آنها را دارند ، دریافت و مکتوب می کردم.
در دوره اصفهان فرصتی پیش آمد تا پس از برگزاری دوره با داوود دهقان ( هم بنیانگذار ایونت سنتر و اصفهان پلاس ) و صدف اصفا (کارآفرین حوزه سلامت – از اعضای تیم ایونت سنتر و اصفهان پلاس) در مورد محتوای دوره ، برنامه های بعدی و کتابچه تهیه شده در دوره صحبت کنیم. بازخورد های سنجیده ، دقیق و ایده های ارایه شده از این دونفر برایم بسیار جالب و جذاب بود. جالب بود ما سه نفر چشم اندازی مشترک و ایده های مشترک زیادی داشتیم .داوود و صدف هم مثل من دغدغه های محتوایی داشتند. آنها نیز در فکر انتقال آموزه ها و تجربه های خودبودند و یک سری برنامه ریزی ها و فعالیت هایی هم قبلا در اصفهان پلاس انجام داده بودند. بنابراین تصمیم گرفتیم یک کارگروهی مشترک انجام بدیم.
اینجا همان لحظه طلایی تشکیل تیم بود! تیمی یک دل ، با هدفی مشترک.
سئوال: از این همه و طرح های بزرگ و مشترک کدام را شروع کنیم ؟ اصلا آیا ما تیم مناسبی هستیم ؟ با هم کنار می آیم ؟
ما هر سه تجربه کار استارتاپی را داشتیم و از همان ابتدا تصمیم گرفتیم اصولی پیش برویم و تجربیات تلخ و شیرین گذشته مان را در این مسیر کاملا بکارگیریم.
تصمیم گرفتیم بخش هایی از کتابچه دوره کارآفرینی ناب را که برای کارگاه تهیه کرده بودم را بهبود بدهیم ، بعد به این نتیجه رسیدیم که یک بخش محتوایی که کمتر در اکوسیستم کار آفرینی به آن پرداخته شده را مد نظر قرار دهیم ، بعد از تحقیقات و چند جلسه مجازی ، بحث مدل های درآمدی انتخاب شد. ایده اولیه این بود که در قالب یک کتابچه کاربردی مباحث ارایه بشود ولی با توجه به کمبود محتوای بومی و تحقیقات گسترده محتوایی که انجام دادیم ، به این نتیجه رسیدیم که محتوا را از قالب کتابچه الکترونیک به کتاب تبدیل کنیم و در نهایت ایده نوشتن این کتاب تثبیت شد و نتیجه آن چیزی شد که هم اکنون در دستان شماست.
داستان کامل شیوه اعتبار سنجی ، بازاریابی ، نحوه گردآوری اطلاعات از استارتاپ ها ، چالش ها و مشکلات ، ویژگی های تیمی و شیوه همکاری ، ابزارهای مورد استفاده ، بوم مدل کسب و کار و بوم ناب مربوط به کتاب و… بطور کامل در جلد دوم تشریح شده اند که مطالعه آن بعنوان یک تجربه نگاری به همه علاقه مندان به مفاهیم استارتاپی و کارآفرینی پیشنهاد می گردد.

امیدوارم از خوندن این کتاب لذت ببرید …

خرید جلد اول کتاب مدل‌های درآمدی

افزودن دیدگاه