ابزار لازم برای شرکت در استارتاپ ویکند چیست؟

0
376
ابزار لازم برای شرکت در استارتاپ ویکند چیست؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که برای اینکه یک کارآفرین باشید چه راهی را باید طی کنید؟ در مورد چالش های شخصی یا حرفه ای که ممکن است با آن ها مواجه شوید، پستی و بلندی ها، موفقیت و شکست های این راه، چه می دانید؟

استارتاپ ویکند نوعی حرکت خودجوش جهانی است که توسط کارآفرینان توانمند و فعال شکل می گیرد. این رویداد، راه و روش های ابتدایی راه اندازی یک استارتاپ را به شرکت کنندگان خود، آموزش می دهد. در سال ۲۰۱۴، حدود ۱۸۰۰ رویداد استارتاپ ویکند در ۱۲۰ کشور مختلف در سراسر جهان برگزار شد. (برای آشنایی کامل با مفهوم استارتاپ ویکند به اینجا مراجعه کنید)

برای شرکت در یکی از این استارتاپ ویکندها آن هم بدون تجربه ی قبلی، نیاز به ابزارهایی خواهید داشت که شاید بصورت پراکنده به شما معرفی شوند.

این مقاله، چنین ابزارهایی را بصورت مجتمع، گرد هم آورده و مطالبی را درمورد هر بخش از این رویداد به شما خواهد آموخت. از آنجا که این رویدادها معمولا در 3 روز برگزار می شوند، توضیحات هرروز را بصورت جداگانه در زیر می بینید:

روز اول:

در روز اول این رویدادها معمولا با ایده پردازی و رای گیری میان ایده ها آغاز خواهد شد. مطالب زیر می تواند در مرحله ی ایده پردازی به شما کمک کند و چگونگی آن را به شما بیاموزد

سه شاهراه برای ایده پردازی کسب و کار نوپا [اسلاید] : به سه محور و منبع اصلی در ایده پردازی کسب و کارهای نوپا پرداخته و سعی شده با مثال های مختلف این قضیه را کاملا روشن سازد.

دو ویدیو ایده های خوب از کجا می آیند؟ و راهکارهایی ساده برای کشف ایده های جدید  نیز می توانند در روند ایده پردازی به شما کمک کنند.

برای نمونه یک ارائه آسانسوری خو ب، حتما این ویدیو را ببینید: نمونه یک ارائه خوب برای یک استارتاپ. مطمئنا برای ارائه شما کمک بزرگی خواهد بود.

روز دوم:

در روز دوم معمولا از ابتدای صبح، تیم ها کار خود را شروع می کنند و بعد از طوفان فکری و بحث بر روی جوانب مختلف ایده ی خود، همزمان بوم را هم برای آن تکمیل خواهند کرد. همزمان با این کار، طراحی لوگوی مربوط به کسب و کار هم انجام می شود که می توانید از اینفوگرافیک رنگ مناسب برند شما چیست؟ برای طراحی لوگوی خود کمک بگیرید.

برای تکمیل بوم، معمولا کارگاهی برای شرکت کنندگان در نظر گرفته خواهد شد. بستگی دارد که بومی که برای رویداد شما استفاده می شود، بوم ناب باشد و یا بوم مدل کسب و کار.

حتما بخوانید:  انواع کمینه محصول پذیرفتنی: Piecemeal MVP

برای آشنایی با مفهوم استارتاپ ناب می توانید درآمدی بر استارتاپ ناب را ببینید. همچنین نحوه تکمیل بوم ناب در 20 دقیقه توسط خالق آن در ویدیو آموزش بوم lean startup با زیرنویس فارسی شرح داده شده است.

در هنگام تکمیل بوم مربوط به کسب و کار خود، شاید برای پیدا کردن یک راه درآمدی برای ایده خود به مشکل بربخورید؛ آنچه سرپا نگه ام می دارد شما را با 17 مدل درآمدی آشنا می سازد.

برای اینکه ارزش پیشنهادی خود را بسنجید، ده سوال برای ارزیابی ارزش پیشنهادی استارتاپ شما می تواند کمک بزرگی به شما باشد.

در مدرسه بوم مدل کسب و کار، می توانید بوم شرکت ها و کمپانی های بزرگ را مشاهده کنید و علاوه بر آن با انواع مدل های درآمدی و ارزش های پیشنهادی کمپانی های مشهور و موفق آشنا شوید و از این مطالب در تکمیل بوم مربوط به ایده ی خود کمک بگیرید.

در اواخر روز دوم و یا اوایل روز سوم، می بایست از ساختمان بیرون بزنید و با مشتریان خود بصورت رودررو مصاحبه نمایید تا بدانید که آیا مساله یا مشکلی که شما دارید به آن فکر می کنید، واقعا برای مشتریان شما هم یک مشکل هست یا خیر. مطلب چگونه با مشتری مصاحبه کنیم؟ ، 7 قانون مصاحبه با مشتریان را به شما می آموزد و نحوه ی مصاحبه با مشتری را تشریح می کند.

روز سوم:

در روز سوم که روز آخر این رویدادهاست، فرصت کار تیمی رو به اتمام است و تیم ها می بایست کار تیمی خود در تمام این رویداد را در این روز برای داورها ارائه دهند. تهیه اسلایدها و شیوه ی ارائه در چنین روزی تکنیک هایی دارد که می توانید با مطالعه مطالب زیر آن ها را دریابید:

ده روند اصلی در طراحی ارائه [اسلاید] و چطور در استارتاپ ویکند ارائه دهیم؟ [اسلاید]: اسلایدهای ارائه شما را شامل می شود و بیان می کند که روند ارائه شما باید با چه ترتیبی صورت پذیرد.

۵ نکته برای طراحی یک ارائه متمایز: در این اسلاید هم 5 نکته ی بسیار مهم برای نحوه ارائه شما در مقابل داوران آورده شده است.

مقاله Pitch، چکش خداست اکثر جنبه های ارائه شما را در بر میگیرد و راهکارهای بسیار مفیدی برای ارائه شما در مقابل داوران وسرمایه گذاران در اختیار شما خواهد گذاشت.

در روز سوم معمولا باید MVP محصول موردنظر خود را آماده و در هنگام ارائه آن را به همراه داشته باشید. برای درک درستی از مفهوم MVP می توانید اسلاید MVP چیست را ببینید.

حتما بخوانید:  استارتاپ‌هایی که چهره فوتبال را عوض کرده‌اند

کتاب “استارتاپ ویکند – کارآفرینی در ۵۴ ساعت” ترجمه مهدی علیپور سخاوی (دکتر استارتاپ) نیز می تواند مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

شما نیز از تجربیات خود در استارتاپ ویکندها بگویید و اگر ابزاری جا افتاده است ما را در جریان بگذارید.

افزودن دیدگاه