بوم مدل کسب و کار Beacon، کسب و کاری که تنها ۳ سال عمر کرد

0
819

در بخش معرفی بوم مدل کسب و کار کمپانی های بزرگ، این بار بوم کسب و کار یک کمپانی شکست خورده را بررسی کرده ایم. گاهی داستان های شکست از داستان های موفقیت با ارزش ترند. چرا که راهی که نباید طی کرد را آموزش می دهند.

Beacon Reader یک پلتفرم تحت وب مستقل بود که برای سرمایه گذاری بر روی پروژه های روزنامه نگاری در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد.

این وب سایت به افراد اجازه می داد که از روزنامه نگاری باکیفیت حمایت کنند و در جریان کیفیت و نحوه انجام کار قرار بگیرند. این کمپانی در اوکلند کالیفرنیا قرار داشت. رویکرد آن اساسا به شکل نوعی از جمع سپاری مالی بود. صدها روزنامه نگار از این پلتفرم استفاده می کردند تا هزینه مالی نوشته ها و تحقیقات خود را تامین کنند. موسسان با ناشران روزنامه ها در ترویج پروژه ها همکاری می کردند و تلاششان این بود که داستان هایی که تولید می شوند به گوش مخاطبان بیشتری برسند.

از سال ۲۰۱۵، بالای یک میلیون دلار از طریق ۲۰ هزار اهدا کننده برای سرمایه گذاری بر روی پروژه های روزنامه نگاری در این وب سایت جمع آوری شد. این وب سایت با وب سایت هایی که قبلا در زمینه سرمایه گذاری بر روی روزنامه نگاری از طریق دونیت فعالیت داشتند مانند National Public Radio و Kickstarter  متفاوت بود. Beacon با تمرکز بر روزنامه نگاری، حمایت از نشر و نظارت و مشارکت مخاطبان در توسعه موضوع این تفاوت را ایجاد کرده بود.

کاربران با ورود به این سایت می توانستند در میان پروژه های موجود جستجو کنند و زمانی که پروژه موردعلاقه خود را یافتند، در وب سایت مشترک شوند. اشتراک در سایت، سطوح مختلفی دارد که برای هرکدام دسترسی متفاوتی تعریف شده است اما قیمت پایه ۵ دلار در هر ماه است که به شما اجازه می دهد که به تمام محتوای سایت دسترسی داشته باشید.

این مجموعه در اکتبر ۲۰۱۶ در ایمیلی این موضوع را به مخاطبان خود اعلام کرد که دیگر خدماتی به روزنامه نگاران و یا پشتیبانان آن ها ارائه نمی دهد و در سپتامبر ۲۰۱۶ تمامی اشتراک های این وب سایت لغو شد. وب سایت این کمپانی نیز هیچ فعالیتی ندارد و از آن زمان بسته شده است.

در ایمیل خداحافظی این مجموعه، علیرغم اینکه حرفی از دلیل بسته شدن این وبسایت نشده بود، از Beacon به عنوان یک وب سایت جذاب و باارزش یاد شده بود.

البته این پلتفرم، اولین وبسایتی نبود که برای سرمایه گذاری بر روی پروژه های روزنامه نگاری ساخته شد. قبل از آن، Spot.us بود که در سال ۲۰۱۵ بسته شد، Contributoria که توسط گاردین ایجاد شد و پس از مدتی از کار افتاد و Byline که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد و هنوز آنلاین است.

در تصویر زیر می توانید بوم مدل کسب و کار  Beacon Reader را مشاهده نمایید:

بوم مدل کسب و کار beacon

افزودن دیدگاه