بوم مدل کسب و کار easyJet

4
1241
ایزی جت

ایزی‌جت، (EasyJet) شرکت هواپیمایی بریتانیایی است، که دفتر مرکزی آن، در فرودگاه لوتن لندن مستقر می‌باشد. این شرکت، بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی بریتانیا بر پایه شمار انتقال مسافر و تعداد پروازهای بین‌المللی، با بیش از ۸۲۰ مسیر در ۳۲ کشور جهان است و بیش از ۱۱ هزار نفر را در سراسر اروپا بخصوص در انگلستان استخدام کرده است.

براساس رده‌بندی خطوط هوایی سایت ایرهلپ، ایزی‌جت در رده ۷۳امین خطوط هوایی دنیا قرار دارد.

خطوط هوایی ایزی‌جت

خطوط هوایی ایزی‌جت، در سال ۱۹۹۵ توسط سر استلیوس هاجی-ایانو تأسیس شد و در طول سال‌های آغاز فعالیتش از طریق خریداری و ادغام خطوط هوایی کم‌هزینه، به‌سرعت پیشرفت کرد و هم‌اکنون با در اختیار داشتن ناوگانی با بیش از ۲۰۰ هواپیما که عموماً از نوع ایرباس-۳۲۰ می‌باشند، دارای ۲۳ آشیانه در سراسر اروپا است، که بزرگترین آن‌ها فرودگاه گاتویک می‌باشد.

شرکت ایزی‌جت با انتقال بیش از ۵۰ میلیون مسافر در سال، پس از رایان‌ایر دارای دومین شبکه پروازی ارزان‌قیمت در اروپا است. سهام این شرکت در بازار بورس لندن معامله می‌شود.

در سال ۲۰۱۴ این خطوط هوایی بیش از ۶۵ میلیون مسافر را جابه جا کرده و به دومین خطوط هوایی بزرگ اروپا از نظر تعداد مسافران جابه جا شده تبدیل شد.

این کمپانی، چندی پیش عنوان آرام ترین شرکت هواپیمایی جهان را به خود اختصاص داد. البته این مقام برای بار اول به ایزی جت تعلق نگرفته است و این مقام را برای سومین بار است که کسب می کند.

ایزی جت بعد از شرکت رایان ایر(Ryanair)، دومین شبکه حمل و نقل ارزان در قاره ی اروپا است. وقتی می گوییم ایزی جت یکی از ارزان ترین و پرطرفدارتربن خطوط هوایی جهان است، منظورمان دقیقا این مطلب است که گاهی اوقات قیمت های بلیط هواپیماهای ایزی جت آن قدر پایین می آید که از قیمت بلیط قطار هم کمتر و ارزان تر می شود. اما این که این شرکت بلیط های ارزان قیمت ارائه می کند به این معنا نیست که خدمات خوبی ندارد، اتفاقا این شرکت خدمات حین پرواز مناسب و خوبی را ارائه می دهد. از ویژگی های بسیار خوب این خطوط هواپیمایی این است که مهمانداران این شرکت همگی آموزش دیده وبا توانایی صحبت به زبان های مختلف می باشند. از اهداف این شرکت درابتدا این بود که حمل و نقل با هواپیما را ساده تر و ارزان تر کنند.

کمپانی ایزی جت (easyjet)این شرکت در هواپیماهای خود مجهز به آخرین تکنولوژی های صرفه جویی در سوخت می باشد. در سطور بالاتر گفتیم که این شرکت برنده عنوان آرام ترین هواپیمایی شده است. این مسابقه به همکاری شهرداری پراگ، توسط فرودگاه پراگ سازمان دهی می شود. این جایزه زیبا که به شکل یک پرستوی شیشه ای است برای سومین بار به این شرکت جایزه داده شد. پارامترهای این مسابقه عبارتند از: پیوستگی مسیر پرواز، ظرفیت قابل استفاده هواپیما، ظرفیت بار و صدای هواپیما در هنگام ورود و خروج. این مسابقه در زمان ترافیک هوایی یعنی از ۱ می تا ۳۱ اکتبر برگزار می شود.

مدل کسب و کار پایدار این کمپانی، سفرهای آسان و مقرون به صرفه شکل داده که باعث رشد بازده سهامداران می شود. موفقیت این کسب و کار در گرو منابع کلیدی زیر است:

  • ایزی جت با ۴ میلیارد پوند ارزش بازار و نقدینگی ۲۱۳ میلیون پوند در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶، بنیان سرمایه گذاری قوی دارد. اعتبار ایزی جت، آن را در زمره قوی ترین های شرکت های هواپیمایی در سراسر جهان قرار داده است.
  • این خطوط هوایی، یک ناوگان مدرن ایرباس را به کار گرفت، از هواپیماهای خانواده A320 استفاده کرد و ناوگان خود را تا ۱۸۶ کابین صندلی ارتقا داد و از هواپیماهای A320neo با سوخت بهره ور نیز استفاده کرد.
  • ایزی جت دارای نیروی کار اختصاصی بیش از ۱۰٫۰۰۰ نفر است که شامل ۲۸۶۵ خلبان و ۶۵۱۶ عضو خدمه کابین در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶ بوده است.
  • ایزی جت توانایی های مدیریت ارتباط با مشتری خود را بسیار ارتقا داده است. با افزایش وفاداری مشتری و اجرای استراتژی دیجیتالی گسترده تر درآمد بدست می آورد. استفاده رو به افزایش و پیچیده آن ها از داده ها، این کمپانی را قادر می سازد تا سفرها را در طولانی مدت، آسان و مقرون به صرفه سازد.
  • ایزی جت، با ذینفعان زیادی از جمله مشتریان و تامین کنندگان (از جمله صاحبان زیرساخت و اپراتورها مانند فرودگاه ها، کنترل ترافیک هوایی)، تنظیم کنندگان و دولت های ملی تعامل دارد.

جریان درآمدی ایزی جت از فروش بلیط ها حاصل می شود ولی نکته ای که در بوم مدل کسب و کار آن نیز ذکر شده است، پرداخت در ازای خدمات اضافه است. برای مثال اگر مسافری نزدیک به زمان پرواز، مایل به انجام تغییری در مشخصات پرواز خود باشد، باید برای این کار هزینه پرداخت کند. گرچه این هزینه ها چندان بالا نیست ولی در مقیاس بالا، یکی از روش های درآمدی ایزی جت محسوب می شود.

This content is for registered users only. Please login.

4 ديدگاه

افزودن دیدگاه