شرکت های افسانه ای که کار خود را از یک گاراژ یا اتاق خوابگاه آغاز کردند (قسمت اول)

0
350
 زمان موردنیاز برای مطالعه این مطلب: ۶ دقیقه 

اگر فکر می کنید برای شروع کسب و کارتان به یک دفتر در شرکتی بزرگ نیازمندید، دوباره فکر کنید. با دنبال کردن این مطلب به این موضوع پی خواهید برد که چگونه این شرکت های چند بیلیون دلاری در غیرممکن ترین مکان ها راه اندازی شد.

همیشه با دیدن نام این کمپانی های بزرگ، تنها عظمت و موفقیت آن ها را به یاد می آوریم. ولی هیچکس درمورد شروع کار آن ها یا از محیط و امکاناتی که با آن سعی در تجاری سازی ایده خود داشتند نمی پرسد.

اگرچه ممکن است آن ها در حال حاضر عظیم به نظر برسند، اما، بعضی از بزرگترین و موفق ترین این شرکت ها زمانی از گاراژ منزل شخصی شروع به کارکرده اند. گاهی اوقات گاراژ منزل دوران کودکی  بنیانگذاران شرکت و گاهی نیز، کارآفرینان مجبور به اجاره یک گاراژ می شدند که بتوانند کمی حریم خصوصی داشته باشند تا برای پرورش ایده هایشان از آن استفاده کنند.

شروع محقر ۵ شرکت چند بیلیون دلاری زیر ثابت می کند که ایده های عالی هنوز ایده های عالی هستند، مهم نیست که  کجا شروع شده و توسعه پیدا کرده اند.

۱- اپل

استیو جابز، اولین کامپیوتر اپل را در خانه پدری اش در سیلیکون ولی ساخت

در حال حاضر یکی از ارزشمندترین برندهای تجاری امروز می باشد، بنابراین اغلب برای مردم تعجب برانگیز است زمانی که متوجه می شوند اولین کامپیوترهای اپل در یک گاراژ کوچک در کوپرتینو کالیفرنیا ساخته شده اند.

در سال ۱۹۷۶، Steve Wozniak اولین کامپیوتر اپل را ساخت. سپس به اجبار برای راه اندازی کمپانی اپل به استیو جابز و دیگر همکارش رونالد وین(Ronald Wayne)، در گاراژ خانه پدری جابز (خانه ای در لوس آلتوس که جابز در آن بزرگ شده بود و سبکی روستایی داشت) پیوست. یکی از اولین سفارش های بزرگ آن ها از یک خرده فروش محلی بود بنام پایول تریل که ۵۰ کامپیوتر به قیمت هرعدد ۵۰۰ دلار سفارش داد؛ به شرطی که در عرض ۳۰ روز می توانستند تمامی آن کامپیوترها را تولید کنند. اگرچه وین بلافاصله تسلیم شد و کسب و کار را رها کرد، جابز و وزنیاک موفق شدند تنها در ۳۰ روز به هدف خود برسند.

امروزه خانه پدری جابز در سیلیکون ولی به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی شهر به شمار می رود.

۲- اچ پی

شروع به کار کمپانی در گاراژ به یک سنت در دنیای تکنولوژی تبدیل شده است، اچ پی اولین شرکتی بود که رسما به این طریق از سال ۱۹۳۹ شروع به کار کرد.

فقط با ۱۰ مایل فاصله از گاراژی که در آن اپل راه اندازی شد، فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد بیل هیولت(Bill Hewlett) و دیو پکارد(Dave Packard) شرکت خود را راه اندازی کردند. شرکت هیولت-پکارد (HP)، در سال ۱۹۳۹ فقط با ۵۳۸ دلار سرمایه گذاری اولیه در گاراژی با ابعاد ۸*۱۲ فوت در پشت خانه ای که آنها اجاره کرده بودند راه اندازی شد؛ هیولت و پکارد اولین محصول خود را ساختند: یک نوسان ساز صوتی. یکی از اولین مشتریان آن ها شرکت والت دیزنی بود که هشت نوسان ساز صوتی برای وضوح صدای اطراف سیستم نصب شده در سالن سینما برای فیلم Fantasia خریداری کرد.

حتما بخوانید:  بوم مدل کسب و کار Amazon Retail + پادکست صوتی

گاراژ به عنوان یک آزمایشگاه تحقیقاتی، کارگاه توسعه و ساختمان تولیدی به مدت تقریبا یک سال قبل از آن که شرکا آن را گسترش دهند و به محوطه مسکونی وسیع تری در نزدیکی آن منتقل شوند، مورد استفاده قرار می گرفت. این شرکت در سال ۱۹۴۷ تأسیس شد و ده سال بعد به شرکتی دولتی تبدیل شد.

در حال حاضر گاراژ و خانه ای که به آن وصل شده است، یک موزه خصوصی است و بسیاری آن را تحت عنوان ” زادگاه دره سیلیکون” می شناسند.

۳- آمازون

آمازون در ۱۶ جولای ۱۹۹۵ در خانه بزوس (Jeff Bezos) راه اندازی شد که فقط  ماهیانه ۸۹۰ دلار برای اجاره آن پرداخت می کرد!

چهار سال بعد از آن که تحت عنوان جوان ترین معاون رئیس شرکت سرمایه گذاری موفق وال استریت شناخته شد کار خود را ترک کرد تا به دنبال آنچه که معتقد بود هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است برود. آن هم خرده فروشی آنلاین در صنعت کتاب بود که فرصت خوبی قلمداد می شد. در نتیجه به سیاتل رفت. فروشگاهش را در گاراژ خود در بلویو (Bellevue) در واشنگتن تاسیس کرد و شروع به توسعه نرم افزار نمود.

چون او نمی توانست جلسات کاری اش را در یک گاراژ با اجاق گازی بزرگ برگزار کند، جلسات را در نزدیکی بارنز و نوبل برگزار کرد جایی که بسیاری از اولین قراردادهای آمازون منعقد گردید. در جولای سال ۱۹۹۵ جف بزوس به همراه همسرش مک کنیزی به خانه ای در سیاتل نقل مکان کردند. آن ها به گزارشگران اینچنین گفتند که به این علت  این خانه اجاره ای سه خوابه را انتخاب کرده بودند که بزوس بتواند ادعا کند شرکتش را همانند اچ پی و بسیاری از کمپانی هایی که از آن ها پیروی می کرد، از یک گاراژ شروع کرده است.

در همان سال جف بزوس سایت Amazon.com را راه اندازی کرد و اولین کتاب را در گاراژ خود فروخت. دو سال بعد از آن، بزوس IPO(عرضه اولیه سهام) کمپانی خود را عرضه کرد. کمپانی که در حال حاضر بزرگ ترین خرده فروش آنلاین جهان است.

۴- گوگل

لری پیج (Larry Page) و سرگی برین (Sergey Brin) در اواسط دهه ۱۹۹۰ در استنفورد ملاقات کردند و تصمیم گرفتند با مشارکت یکدیگر یک شرکت تاسیس کنند.

آن ها با نام BackRub شروع به کار نمودند. اما به نتیجه رسیدند که موتور جستجوی BackRub به یک اسم جدید نیاز دارد. پس از گذراندن آشفتگی فکری موقتی سرانجام با یک فکر بکر ناگهانی (طوفان فکری) و با بازی بر روی کلمه گوگول (یک اصطلاح ریاضی برای عدد ۱ بهمراه صد عدد صفر روبروی آن) به کلمه گوگل رسیدند. استفاده از این اصطلاح، مأموریتشان را برای سازماندهی اطلاعات با مقدار به ظاهر بی نهایت در وب نشان می دهد.

حتما بخوانید:  شرکت های افسانه ای که کار خود را از یک گاراژ یا اتاق خوابگاه آغاز کردند (قسمت سوم)

در زمستان سال ۱۹۹۸، این دو شریک، ستاد مرکزی گوگل را با اجاره گاراژ ۲۰۰۰ پایی خانه منلو پارک سوزان وجکیکی (Susan Wojcicki) به مبلغ ماهیانه ۱۷۰۰ دلار تاسیس کردند. آنها هنوز در دانشگاه استنفورد دانشجو بودند. در همان زمان، وجکیکی (کسی که سمت معاون ارشد رئیس را در گوگل تا ژانویه سال ۲۰۱۴ حفظ کرد) یکی از فارغ التحصیلان مدرسه کسب و کار بود و گاراژ خود را به بچه های گوگل برای پرداخت وام هایش اجاره داد. برین بعدها با آنه، خواهر وجکیکی ازدواج کرد، هر چند این زن و شوهر اخیرا از هم جدا شده اند.

درمدت یک سال، تیم گوگل بزرگتر از فضای گاراژ شدند و به همراه هشت کارمند خود به دفتری در پالو آلتو نقل مکان کردند.

۵- کمپانی والت دیزنی

این اتفاق بزرگترین ادغام رسانه درجهان است و همه آن ها در تابستان ۱۹۲۳ در یک گاراژ اتومبیل که متعلق به عموی والت دیزنی، رابرت دیزنی بود، آغاز شد. در آن زمان این کمپانی، استودیوی برادران دیزنی نام داشت و حدود ۴۵ دقیقه از پارک دیزنی لند امروزی در آناهایم، کالیفرنیا فاصله داشت. در این فضای کوچک، تیم، نمایش های شاد آلیس را که بعدا الهام بخش نسخه دیزنی از آلیس در سرزمین عجایب شد، فیلم برداری می کرد.

چند ماه بعد، دیزنی همراه با برادرش روی، به خیابانی بسیار بزرگ تر و پایین تر از خانه عمویشان نقل مکان کردند؛ جایی که در آن با شرکت یونیورسال استودیو برای پخش فیلم های کمدی آلیس قرارداد امضا کرد.

۶- ماتل

سازنده عروسک باربی هم از یک گاراژ شروع کرد

در سال ۱۹۴۵، قبل از اینکه ماتیل تبدیل به کمپانی تولیدکننده اسباب بازی آمریکایی شود، بنیانگذاران شرکت هارولد ماتسون (Harold Matson)، روث (Ruth) و الیوت هندلر (Elliot Handler) در یک گاراژ در جنوب کالیفرنیا قاب عکس می ساختند. از ته مانده های قاب عکس ها که از جنس نوعی پلاستیک فشرده و خرده چوب بود الیوت شروع به ساخت وسایل خانه عروسکی کرد. روث که در پارامونت پیکچرز (Paramount Pictures) کار می کرد اولین سفارش را برای شوهرش با بردن یک چمدان پر از وسایل خانه عروسکی به یک فروشگاه در بولیوارد که دور از کارش نبود به ارمغان آورد.

موفقیت وسایل خانه ی عروسکی الیوت و روث را (ماتسون به دلیل ضعف سلامت  جسمی مجبور به ترک این شرکت شده بود) بر این گماشت تا تنها بر روی تولید اسباب بازی تمرکز کنند. در سال ۱۹۵۹، روث عروسک باربی را اختراع کرد و آن را از روی نام دخترش، باربارا نام گذاری کرد.

قسمت دوم این مقاله را اینجا بخوانید

افزودن دیدگاه