وجه اشتراک Uber ،Ebay ،Amazon ،Alibaba (کسب و کار های پلتفرمی)

1
697

ذات هر کار و کسبی بر مبادله ارزش ها استوار است. در کسب و کارها بیش از ۱۰۰ مدل درآمدی مستقل و یا ترکیبی می توان ذکر کرد.* ( در یک یادداشت در مورد آن خواهم نوشت. )  که از راه آنها شرکت ها بابت ارزش خود که به مشتریان خود منتقل می کنند، پول، زمان و … مشتریان را دریافت می کنند. اصلی ترین مدل های درآمدی در اینترنت موارد زیر است :

۱. مبتنی بر تبلیغات Ads base

۲. ارجاع فروش  Affiliate

۳. تراکنشی Transactional

۴. کمسیون Commission

۵. اشتراکی Subscription

۶. رایگان Freemium

از مدل های فوق، مدل درآمدی کمسیون و مدل در آمدی تراکنشی در یک بستر به نام بازارگاه ( MarketPlace )  قابل انجام است. بازارگاه از جذابترین و قویترین مدل های تجارت الکترونیک است که از نمونه های معروف آن می توان به  Uber , Ebay,  Amazon** , Alibaba اشاره کرد. از نمونه های داخلی هم پونیشا، ایونت سنتر، تپ سی، کافه بازار، بیمه بازار و مامان پز را می توان نام برد. در مقاله و گزارش زیر اصول اولیه و محاسن و کمی هم از رمز و راز  بازار گاه عنوان شده است. زحمت ترجمه از زبان انگلیسی را جناب آقای مهدی مسکین و سرکار خانم تبسم لطیفی ( بنیان گذار مامان پز ) متقبل شدند.

– گزارش کامل و مفید کلاس آقای فرداد زند در مورد کسب و کار های پلتفرمی را هم حتما مطالعه کنید.

– در صفحه ۷۶ کتاب خلق مدل کسب و کار نوشته استر والدر هم می توانید درباره پلتفرم های چند وجهی مطالعه کنید.

– در کانال تلگرامی انقلاب پلتفرمی https://t.me/platform_revolution هم اطلاعات و اخبار مفیدی می توانید پیدا کنید.

– همچنین مطالعه مطلبی در مورد بیمه، مالیات، ارزش افزوده و … را حتما به شما توصیه می کنم.

– در فصل آخر کتاب ” گوگل چگونه کار میکند؟ ” ( به نظر من یکی از بهترین کتاب های مدیریتی است ) ، موسسین گوگل عنوان می کنند که پلتفرم یکی از  تکنیک هایی است که برای درآمد و توسعه، بسیار بر آن تمرکز دارند.

 

دانلود نسخه انگلیسی مفهوم بازارگاه

 

دانلود نسخه فارسی مفهوم بازارگاه

 

توسعه زیست بوم کسب و کار های پلتفرمی

 

*در کارگاه مدلهای درآمدی جناب آقای فرحی عنوان کردند و با اطلاعاتی که ایشان و دیگر دوستان در اختیار قرار دادند یک یادداشت منتشر خواهم کرد.

**آمازون چندین مدل درآمدی دارد و یکی از آنها بازارگاه است.

اشتراک گذاری
یک مروج کارآفرینی و مدرس و مربی کوهنوردی است و قبل از آنکه کارشناسی ارشد بازاریابی خود را بگیرد، 12 سال تجربه, از کارمندی تا تاسیس استارتاپ و تجارت خارجی و کار در صنعت ساختمان را دارد. هم اکنون علاوه بر همکاری در اصفهان پلاس در استارتاپ eventcenter.ir مشغول به کار است. برگزاری تداکس نقش جهان و مربی گری و برگزاری چندین رویداد کارآفرینی از فعالیت های او دراین حوزه می باشد.

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه